Wiesz już czym zajmuje się wirtualna asystentka, wiesz od czego zacząć naukę. Polecam zaczynać zawsze od darmowych źródeł. Dzięki temu nabieramy pewności, czy naprawdę chcemy poświęcić na naukę więcej czasu. Unikamy też ryzyka, że zmarnujemy pieniądze, kiedy w trakcie nauki stwierdzimy, że to jednak nie to.
Dzisiaj przedstawię Ci kursy i książki, z których korzystałam i które polecam.
Wirtualna asystentka – wiedza ogólna
E-book „Jak zacząć pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka”
Jeśli dopiero zaczynasz, doszłaś na koniec internetu w poszukiwaniu informacji o tym, jak zostać wirtualną asystentką i wciąż dręczą Cię takie pytania jak:
- Czego zacząć się uczyć na początku?
- Jak dobrze musisz znać narzędzia, programy, aplikacje, żeby zacząć pracować z klientami?
- Od jakiej stawki powinnaś zacząć?
- Skąd brać klientów?
- Jak się promować jako wirtualna asystentka, jeśli nie masz jeszcze doświadczenia?
- Czy wirtualna asystentka może prowadzić działalność nierejestrową?
- Czy da się pogodzić opiekę nad dziećmi z pracą wirtualnej asystentki?
e-book „Jak zacząć pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka” jest dla Ciebie. Z e-booka dowiesz się tych wszystkich rzeczy i wiele, wiele więcej. Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj.
Możesz pobrać za darmo pierwszy rozdział e-booka. Piszę w nim o tym, jak wyglądała ja zostałam wirtualną asystentką.
Wolność w wirtualnym świecie, Chris Ducker
Zanim jednak kupisz kurs, polecam Ci zapoznać się z książką „Wolność w wirtualnym świecie” Chrisa Duckera. To książka pisana dla osób, które chcą budować wirtualny zespół pracowników. Przedstawia masę zalet takiego modelu biznesowego. Dzięki niej dowiesz się, jakie zadania pracodawcy chcą zlecać – czyli zyskasz więcej pomysłów na to, czym możesz się zająć i jak zbudować swoją ofertę. Dowiesz się, na co pracodawcy zwracają uwagę podczas rekrutacji oraz jak wprowadzają wirtualne asystentki do zespołu.
Książka jest pisana z perspektywy Amerykanina zatrudniającego na Filipinach, ale masa wskazówek jest uniwersalnych. Podaje też klika przykładów innych osób, które korzystają z usług wirtualnych asystentek. Spora dawka inspiracji.
WordPress i strony internetowe
WP dla zielonych, Ewelina Muc
Jak pisałam we wpisie o darmowej wiedzy dla wirtualnych asystentek, kursem z którego ja korzystałam jest WP dla zielonych. Śmieję się, że ten kurs jest tak „łopatologiczny”, że każdy jest w stanie na jego podstawie zbudować stronę.
Ewelina tłumaczy wszystko od absolutnych podstaw – wyboru domeny i serwera, tłumaczy jak je kupić, jaki hosting poleca i dlaczego. Jeśli nie wiesz co to znaczy hosting i domena, to w kursie się tego dowiesz.
Świetne jest to, że lekcje są krótkie, więc po pierwsze, łatwo zasiąść do lekcji i przerobić tylko jedną, jeśli akurat ma się mało czasu. Po drugie, szybko wpada się w stan flow i myśli się: „ooo, następna lekcja też jest taka krótka, przerobię jeszcze jedną”.
Bądź online, Ola Gościniak
„Bądź online” to książka z którą masz od podstaw zbudować swoją pierwszą stronę internetową. To ciekawa alternatywa dla osób, które akurat nie mają wystarczająco pieniędzy, żeby kupić kurs.
Ja kupiłam tę książkę z ciekawości. Nie wiem czy byłabym w stanie zbudować moją stronę, korzystając tylko z niej, bo kupiłam ją już po skończeniu kursu i moja wiedza była już na całkiem niezłym poziomie.
Książka odsyła do wielu miejsc w sieci, gdzie można pogłębić informacje. Nie sposób było ich wszystkich zawrzeć w książce. Nie tylko dlatego, że byłaby za gruba. W świecie internetu wszystko dynamicznie się zmienia i łatwiej jest zaktualizować wpis na blogu niż od nowa drukować książkę.
„Bądź online” pomogła mi w ustrukturyzowaniu wiedzy i zaplanowaniu mojej strony internetowej. Dużo lepiej planuję i projektuję offline, na papierze, więc książka do tego celu sprawdziła się lepiej niż kurs online.
Nie każ mi myśleć, Steve Krug
To nie jest książka o WordPressie, ale o tworzeniu skutecznych stron internetowych i aplikacji. Dowiedziałam się z niej wiele o procesach, które zachodzą w głowie użytkownika, kiedy przegląda stronę internetową. Dlaczego nie powinniśmy na stronie ukrywać informacji, które w pierwszym odruchu chcemy ukryć, np. cennik? Czego i jak ludzie szukają na stronie www?
Wiedzę tę wykorzystałam zarówno tworząc własną stronę jak i teraz, kiedy tworzę strony dla innych. Bardzo wartościowa pozycja, jeśli chce się zgłębić temat UX (user experience).
Biznes online
Zaufanie, czyli waluta przyszłości, Michał Szafrański
Michała Szafrańskiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego druga książka to obszerne case study o tym, jak wyglądała jego droga jako blogera.
Co z tej książki może wynieść wirtualna asystentka? Kulisy prowadzenia biznesu online, sporo o mowie korzyści, czyli jak tworzyć skuteczne oferty, a nawet wskazówki jak szukać pracy.
Książek i kursów, które Ci się przydadzą jest całą masa. Ja sama przeszłam przez wiele więcej, jednak te które opisałam, polecam z czystym sumieniem. Uważam, że są świetne na początek. Pomagają wkręcić Cię w temat i sprawiają, że masz ochotę na więcej. Są świetną podstawą, która umożliwi Ci efektowne szukanie dodatkowych informacji i rozwiązań w przyszłości.
Czy są kursy lub książki, które Ty polecasz dla wirtualnych asystentek? Daj znać w komentarzu, jestem bardzo ciekawa!