Wiecie już, jakie jest moje zdanie na temat tworzenia procedur. Jestem ich ogromną fanką, znacznie ułatwiają mi pracę. Kiedy klient zleca zadania, do których mają przygotowaną dokładną procedurę, delegowanie idzie znacznie sprawniej, a praca wykonana jest szybciej.
W poprzednim artykule przedstawiłam Wam procedurę dodawania wpisu na mój blog. To zwykła checklista, którą każdy może przygotować na kartce, czy w edytorze tekstowym.
Czy są wygodniejsze narzędzia do tworzenia procedur? Oczywiście. Moim faworytem jest właśnie Nozbe i dzisiaj pokażę, jak wygląda ta sama procedura dodana i używana w Nozbe.
Co to jest Nozbe?
Nozbe to aplikacja do zarządzania czasem. Stworzona przez Michała Śliwińskiego, który zainspirowany metodą planowana Davida Allena Getting Things Done (GTD), stworzył program, który miał pomagać mu w codziennym planowaniu.
W wielkim skrócie metoda GTD mówi, że każde zadanie, na które składają się więcej niż dwie czynności, to już projekt.
Na przykład, mógłbyś wpisać na swoją listę zadań: dodać wpis na FB. W rzeczywistości jest to projekt, który obejmuje takie punkty:
- Wybrać temat wpisu
- Napisać wpis
- Stworzyć grafikę / wybrać zdjęcie
- Dodać wpis
Każdy z tych punktów to jedno zadanie. Dopiero po wykonaniu wszystkich kroków projekt „Dodać wpis na FB” można uznać za zakończony.
Aplikacja Michała Śliwińskiego okazała się tak dobra, że dzisiaj Nozbe ma setki tysięcy użytkowników na całym świecie. Co ciekawe, jest bardziej znane za granicą niż w Polsce. Bardzo popularne jest w Japonii.
Tyle historii, przejdźmy do rzeczy.
Jak stworzyć procedurę w Nozbe?
Chciałam dodać tutaj przewodnik krok po kroku jak stworzyć procedurę w Nozbe. Natknęłam się jednak na samouczek Nozbe dostępny na YouTube. Jest doskonały, ja nie mam tu nic do dodania. Jeśli zależy Ci na poznaniu aplikacji, polecam obejrzeć to wideo, wszystko będzie jasne.
Moja procedura dodawania wpisu
Nozbe daje możliwość dzielenia się swoimi procedurami z innymi. Klikając w moją procedurę dodawania wpisu w WordPressie, zobaczysz, jak wygląda ona w Nozbe.
Klikając w punkty, w których są widoczne komentarze (ikona dymku dialogowego), zobaczysz moje dodatkowe komentarze lub kroki, które muszę przejść, żeby wykonać zadanie:
Jak korzystam z Nozbe?
Z Nozbe korzystam przy codziennym planowaniu pracy. Jednak w tym wpisie skupię się wyłącznie na wykorzystaniu procedur w pracy w Nozbe.
Kiedy dodaję wpis na blog, tworzę nowy projekt na podstawie szablonu, którym jest moja procedura dodania wpisu.
Teraz projekt jest widoczny na liście projektów:
Następnie przypisuję zadania do konkretnych dni. Klikam w zadanie:
Następnie przypisuję do niego datę:
Kiedy przychodzi dzień, w którym mam napisać wpis, zadanie automatycznie pojawia się na mojej liście priorytetów.
Tworząc nowy wpis na blogu, przechodzę po kolei przez zadania. Kiedy wszystkie zadania są wykonane, projekt zostaje ukończony.
Bardzo zachęcam Was do wypróbowania Nozbe. To intuicyjne i proste narzędzie, które na pewno pozytywnie wpłynie na Wasze planowanie. Przez 30 dni możecie wypróbować pełną wersję. Po okresie próbnym, możecie wykupić jeden z trzech dostępnych pakietów lub korzystać z wersji darmowej. Wersja darmowa jest ograniczona do pięciu projektów.
A może korzystacie z innych aplikacji do zarządzania czasem? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzach, czego używacie, jestem bardzo ciekawa.
Pingback: Po co i jak tworzyć procedury? - Virtual Assist Adriana Strączkowska