You are currently viewing E-book dla początkujących WA „Jak zacząć pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka”

E-book dla początkujących WA „Jak zacząć pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka”

Już jest! Jestem ogromnie podekscytowana, bo niedawno wypuściłam swój pierwszy produkt online. To e-book „Jak zacząć pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka”. Założenie przy tworzeniu tego e-booka od początku było takie, żebyście w e-booku mogły odnieść się do SWOJEJ sytuacji życiowej. Żebyście pomyślały, że skoro ja to ogarnęłam, to Wy też dacie radę.⁠ Że dacie radę zostać wirtualną asystentką.

Jak doszło do tego, że napisałam e-booka? Ile to trwało? Co w nim znajdziecie? O tym właśnie przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Jak zostać wirtualną asystentką?


Kiedy dowiedziałam się, że istnieje zawód wirtualna asystentka, miałam mnóstwo pytań. A pierwsze z nich, które wpisałam w Google brzmiało: „jak zostać wirtualną asystentką”.

Przeczesywałam internet w poszukiwaniu informacji. Chciałam wiedzieć wszystko:

 1. Ile wirtualna asystentka zarabia? Od jakiej stawki najlepiej zacząć?
 2. Czy wirtualna asystentka musi zakładać działalność gospodarczą?
 3. O co chodzi z tą działalnością nierejestrową?
 4. Jak mogę promować swoje usługi jako wirtualna asystentka, jeśli dopiero zaczynam?
 5. Czego właściwie muszę się nauczyć na początku, żeby pracować jako WA?
 6. Ile godzin dziennie faktycznie jestem w stanie przepracować jako wirtualna asystentka?
 7. Jak początkująca WA może zdobyć pierwszych klientów, jeśli nie ma doświadczenia?

Tych pytań była cała masa. I owszem, w internecie znalazłam odpowiedzi na niektóre z nich. Kupowałam e-booki, brałam udział w kursie online dla początkujących wirtualnych asystentek. Ale prawda jest taka, że nawet po przeczytaniu e-booków i wzięcia udziału w kursie, wciąż nie wiedziałam wielu rzeczy.

No więc szukałam dalej i testowałam na sobie. Znajdowałam pierwszych klientów. Brałam wszystkie współprace, jakie tylko wpadły mi w ręce. Zdarzało mi się pracować za darmo albo za śmiesznie niskie stawki tylko po to, żeby zdobyć doświadczenie, nauczyć się czegoś i dostać opinię od klienta, którą mogłam wrzucić na stronę www.

Po omacku uczyłam się różnych rzeczy. Nie wiedziałam, od czego zacząć naukę. Nie miałam pojęcia, które programy, narzędzia, aplikacje powinnam poznać na samym początku, a które mogę ogarnąć później. Ciężko było mi się odnaleźć w ogromie obco brzmiących nazw aplikacji, które nie wiedziałam do czego służyły.

Blog dla początkujących wirtualnych asystentek


Kiedy po kolei przechodziłam przez różne narzędzia, chciałam utrwalać swoją wiedzę. Zaczęłam więc pisać blog, na którym opisywałam, jak działają aplikacje, których obsługi właśnie się nauczyłam. Instrukcje były (wciąż są!) napisane prostym językiem, wręcz łopatologicznie. W taki sposób, że każdy zrozumie, o co chodzi.

Blog stawał się coraz bardziej popularny, a ja dostawałam wiadomości, w których dziewczyny dziękowały mi za wiedzę z bloga. Część z nich pytała, czy planuję stworzyć kurs online dla początkujących wirtualnych asystentek.

No więc kursu nigdy nie planowałam, ale stwierdziłam, że e-book byłby dobrym pomysłem. Powoli zaczęła kiełkować myśl, że faktycznie mam sporo do powiedzenia. A na pytanie „jak zacząć pracę jako wirtualna asystentka” nie da się odpowiedzieć w krótkim artykule na blogu.

Pisanie e-booka dla osób, które chcą zacząć pracę jako WA


Powoli tworzyłam konspekt, który konsultowałam z kilkoma dziewczynami, startującymi w branży wirtualnych asystentek.

Główny tekst pisałam około dwóch miesięcy. Później skontaktowałam się z prawniczką Agą Zalewską z Legalnie na onlajnie. Aga udzieliła mi wywiadu o działalności nierejestrowej i działalności gospodarczej w kontekście pracy jako WA, a także powiedziała wszystko o umowach, które wirtualna asystentka powinna podpisać z klientem.

Wywiad z Agą odpowiada na pytania takie jak:

 1. Jakie umowy trzeba podpisać z klientem? ⁠
 2. Czy wymiana maili to też umowa?⁠
 3. Czy jeśli WA prowadzi działalność nierejestrową, to klient musi płacić za nią ZUS?⁠
 4. Czy mama na wychowawczym może założyć działalność gospodarczą i…⁠
 5. …czy musi informować o tym pracodawcę?⁠

I wiele, wiele więcej. Wszystkie pytania, które mnie też dręczyły na początku drogi jako wirtualna asystentka.

Jesteście ciekawe, jak ta droga wyglądała? Możecie pobrać darmowy pierwszy rozdział e-booka „Jak zacząć pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka”, dokładnie w nim to opisuję.

Redakcja i korekta e-booka „Jak zacząć pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka”


Kiedy tekst był gotowy, oddałam go do redakcji. Wspaniałe było uczucie – ktoś nad tym e-bookiem pracuje i to nie jestem ja (ahh, moc delegowania :D). Redakcją mojego e-booka dla WA zajęła się Basia z Tekst na nowo, którą bardzo polecam.

Nie musiałam szukać redaktorki, ona sama mnie znalazła. Basia widziała, że pracuję nad e-bookiem i prędzej czy później ktoś będzie musiał go zredagować. ⁠

Wysłała mi konkretną wiadomość z propozycją pomocy. I prawdę mówiąc spadła mi z nieba, bo nie musiałam tracić czasu na szukanie redaktorki. ⁠

Swoją drogą, Wam też polecam tę strategię. Reagujcie na potrzeby innych. Zastanówcie się, z kim chcecie pracować i jak możecie mu pomóc. I zaoferujcie pomoc.⁠

Więcej o tym, jak szukać (i jak nie szukać!) klientów, kiedy dopiero stawiacie pierwsze kroki w zawodzie wirtualnej asystentki piszę w e-booku “Jak zacząć pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka”.

Po redakcji przyszedł czas na korektę i czytanie e-booka milion razy w poszukiwaniu literówek, błędów interpunkcyjnych, podwójnych spacji itd. Tym zajmowałam się ja i kuzynka. I prawdę mówiąc to była najtrudniejsza i najbardziej żmudna część.

Skład e-booka dla początkujących wirtualnych asystentek


Składem i grafiką również zajęłam się sama. E-booka składałam w Canvie. Wyszło naprawdę fajnie, ale ile się naprzeklinałam, wiem tylko ja i mój mąż 😀 Sam proces składania e-booka w Canvie jest na tyle skomplikowany, że powstanie na ten temat osobny wpis. Ale jeśli już teraz jesteście ciekawe, jak to wyglądało, zajrzyjcie na mój Instagram – jest tam zapisane Insta Story, w którym wyjaśniam, jak składałam e-book „Jak zacząć pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka”.

Co znajdziesz w e-booku „Jak zacząć pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka”?


W e-booku podzieliłam się z Wami moim doświadczeniem. Żebyście Wy nie musiały tracić czasu na poszukiwanie informacji, na zastanawianie się, czego powinnyście się nauczyć. Żebyście wiedziały, na jakie kursy faktycznie warto wydać pieniądze, a które lepiej odpuścić, bo bez problemu można te umiejętności zdobyć z darmowych źródeł.

Tu zatrzymam się na chwilę i od razu powiem: w e-booku polecam jeden płatny kurs. Resztę umiejętności i narzędzi da się opanować z darmowych źródeł, które oczywiści podaję.

Dowiecie się:

 • Jak możecie promować się, jeśli dopiero się uczycie i nie macie klientów.
 • Poznacie sposoby na zdobywanie klientów, kiedy nie macie doświadczenia.
 • Razem z prawniczką Agą Zalewską z Legalnie na onlajnie wyjaśnimy, czy wirtualna asystentka może prowadzić działalność nierejestrową, czy mama na wychowawczym może założyć działalność gospodarczą, a także rozwiejemy wątpliwości dotyczące umów z klientami.
 • Po przeczytaniu e-booka będziecie wiedziały, jak zbudować ofertę, od jakiej ceny zacząć i kiedy należy włączyć start w Toggl (nie wiecie, co to jest? Nie martwcie się, w e-booku to wyjaśniam).

E-book „Jak pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka” to aż 207 stron wiedzy! Składa się z 13 rozdziałów.

Rozdział 7: Forma działalności wirtualnej asystentki oraz rozdział 8: Umowa między wirtualną asystentką a klientem to obszerne wywiady z prawniczką Agą Zalewską z Legalnie na onlajnie.

Rozdział 13: Godzenie pracy WA z pracą na etacie to wywiad z moją koleżanką po fachu Martyną Ozgą z Your Person.

Ile kosztuje e-book „Jak pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka”?


E-book w cenie regularnej kosztuje 129 zł. Biorąc pod uwagę, że stawki wirtualnych asystentek wahają się od 40 do 100 zł netto, to e-book zwróci Wam się błyskawicznie!

Dla kogo jest e-book?


Jesteś osobą startującą w zawodzie WA zupełnie od zera?

Już coś potrafisz, pracujesz dla jednego, dwóch klientów, ale stanęłaś w miejscu i nie wiesz, co dalej robić? Nie masz pomysłu, jak się promować, jak zdobywać nowych klientów?

Zaczęłaś się uczyć i na tym skończyłaś, bo cały czas masz poczucie, że żeby znaleźć klienta i zacząć dla niego pracować, musisz umieć jeszcze więcej? Ciężko Ci uwierzyć, że możesz zacząć pracować jako WA z umiejętnościami, które już posiadasz. Brak Ci pewności siebie?

Chcesz pracować z osobami, które prowadzą biznes online? Prowadzą blogi, sprzedają produkty w internecie, są influencerami?

Jeśli tak – e-book jest dla Ciebie.

Dla kogo nie jest e-book?


Nie ma produktów dla wszystkich. Nie kupuj tego e-booka jeśli:

Jesteś doświadczoną WA.

Masz już kilku klientów, wiesz w jakim kierunku chcesz się rozwijać i masz pomysł, jak szukać kolejnych klientów.

Absolutnie nie chcesz pracować z osobami, które prowadzą biznes online (są blogerami, YouTuberami, podcasterami, sprzedają w internecie produkty fizyczne i/lub elektroniczne) – większość wskazówek z e-booka jest dostosowanych do pracy właśnie z takimi osobami, bo sama z nimi pracuję.

Nie potrzebuję Twojej pomocy i e-booka dla WA


Pewnie, możecie same spróbować to ogarnąć. Jednak im dłużej same szukacie informacji, tym bardziej oddala się od Was moment, w którym faktycznie zaczniecie pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka. Ta wiedza jest dostępna za darmo. Problem w tym, że jest rozproszona i ciężko poskładać ją w całość.

Macie na to czas? Nie kupujcie e-booka. Nie macie? E-book oszczędzi Ci mnóstwo czasu.

Dodaj komentarz