You are currently viewing Chcę zostać wirtualną asystentką – od czego zacząć naukę? Wiedza za darmo

Chcę zostać wirtualną asystentką – od czego zacząć naukę? Wiedza za darmo

Jeśli podjęłaś decyzję, że chcesz zostać wirtualną asystentką, to na pewno wiesz czym wirtualne asystentki się zajmują. Zastanów się dokładnie co już potrafisz robić, a gdzie masz braki.

Kiedy pojawia mi się w głowie pomysł, nie ważne czy na biznes, na urządzenie przedpokoju, czy organizację przyjęcia urodzinowego dla dziecka – zaczynam od gromadzenia informacji i inspiracji. Na początku to zawsze jest chaos, z jednego bloga trafiam do kolejnego, potem do kanały na YT i tak dalej. Koniec końców, z tego chaosu zaczyna tworzyć się porządek, ustrukturyzowana wiedza.

Kiedy zaczęłam interesować się pracą wirtualnej asystentki przekopałam cały internet w poszukiwaniu informacji, co wirtualna asystentka robi. Czym się zajmuje? Jak i gdzie ja mam się nauczyć tych wszystkich rzeczy?

Tobie chcę ułatwić zadanie i przekierować do miejsc, gdzie znajdziesz masę wiedzy, która na pewno przyda Ci się, jeśli chcesz zostać wirtualną asystentką. Wpis podzieliłam na kategorie: wiedza ogólna o pracy wirtualnej asystentki, WordPress, grafika, pisanie, biznes online, prawo. Na początek to Ci wystarczy. Jestem zresztą przekonana, że przechodząc przez te linki natrafisz na dużo więcej treści, które przydadzą Ci się w pracy.

Wszystkie te źródła są darmowe. W przyszłym tygodniu pojawi się wpis, w którym polecam konkretne płatne źródła wiedzy, kursy i książki, z których ja korzystałam.

Przygotuj notatnik, telefon i słuchawki, będzie sporo podcastów. Ja jestem ich wielką fanką, bo pozwalają mi uczyć się, kiedy jestem na spacerze albo prasuję! Porządki domowe przestają być stratą czasu.

Wiedza o pracy wirtualnej asystentki


Najlepszym źródłem wiedzy o pracy wirtualnych asystentek są grupy na FB. Jeśli jesteś nowa i masz problem z obiektywną oceną swojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego, napisz post na grupie. Pomożemy Ci określić, czego jeszcze powinnaś się nauczyć, żeby zacząć.

Na grupach pojawiają się też ogłoszenia o pracę.

Naturalnie, polecam swój blog. Dla ułatwienia tutaj znajdziesz wpisy uporządkowane kategoriami:

Zachęcam Cię też do korzystania z case studies wirtualnych asystentek, które już działają jakiś czas w tym zawodzie. Każda z nas była kiedyś na początku – nie wiedziała, od czego zacząć, żeby zostać wirtualną asystentką. Ja swoim case study dzielę się w pierwszym rozdziale mojego e-booka „Jak zacząć pracować i zarabiać jako wirtualna asystentka”. Pierwszy rozdział i spis treści możesz go pobrać za darmo.

WordPress


Przy WordPressie mam zastrzeżenie. Jeśli jeszcze przed chwilą nie wiedziałaś co to jest WordPress, proponuję żebyś od razu kupiła kurs. Szkoda Twojego czasu na szukanie informacji na własną rękę. WordPress to bardzo rozbudowany temat, a początkującym ciężko się połapać, od czego zacząć.

Jeśli jest cokolwiek, co w pracy wirtualnej asystentki musisz mieć opanowane, to jest to właśnie WordPress. Jako wirtualna asystentka musisz mieć też własną stronę internetową i jest to wspaniała okazja, żeby WordPressa się nauczyć. Kiedy poznasz podstawy, później będzie już łatwiej. Jest też duże prawdopodobieństwo, że się wkręcisz i będziesz chciała co chwilę testować nowe wtyczki i motywy. Ja tak mam.

Do meritum: na kursie WordPressa nie warto oszczędzać. Jeśli miałabyś kupić tylko jeden kurs, niech to będzie WP dla zielonych Eweliny Muc. Więcej o nim w kolejnym wpisie.

Jeśli jednak masz już jakieś pojęcie o WordPressie, logowałaś się tam kiedykolwiek i wprowadzałaś jakieś zmiany, np. na stronie swojego pracodawcy, śmiało próbuj zgłębiać wiedzę na własną rękę. Bardzo polecam te blogi:

Jeśli napotkasz problem na stronie swojej lub klienta i nie wiesz jak go rozwiązać, bardzo polecam Ci grupy na FB, gdzie możesz poprosić o pomoc. Na pewno, ktoś się odezwie:

Grafika


Wirtualne asystentki często tworzą proste grafiki do mediów społecznościowych. Wiedza graficzna przyda Ci się także wtedy, kiedy będziesz tworzyć swoją stronę internetową. Na początek polecam Ci blog Natalii Bednarczyk, która wyjaśni Ci czym jest identyfikacja wizualna, po co ona jest i jak się do niej zabrać.

Kiedy będziesz mieć za sobą absolutne podstawy, zerknij na kanał by Zebza, która w bardzo prosty sposób wyjaśnia graficzne zawiłości i pojęcia.

W szczególności, polecam playlistę podstawy projektowania graficznego.

Media społecznościowe


Po pierwsze, przesłuchaj podcast Oli Budzyńskiej o budowaniu zaangażowania na FB. Mówi w nim o absolutnych podstawach. Jest świetny na początek, zwłaszcza jeśli media społecznościowe to dla Ciebie czarna magia.

Artur Jabłoński to specjalista od mediów społecznościowych. Jeśli chcesz być na bieżąco ze zmianami w SM, polecam zaglądać na jego blog i śledzić go na FB. Jeśli się uczyć, to od najlepszych.

Pisanie


Najlepszą radą jaką mogę Ci dać to… zacznij pisać. Sama miałam z tym duży problem i sądziłam, że nie potrafię pisać prostych i sensownych tekstów. Jak to zazwyczaj bywa, wystarczy zacząć. Teraz uwielbiam pisanie, a przygotowywanie tekstów na blog to dla mnie prawdziwa przyjemność.

Jeśli nie wiesz jak zacząć, odsyłam do filmu Joanny Glogazy, która w prosty sposób opisała, jak pisać lepiej. Wskazówki dotyczą zarówno pisania długich form jak i postów do mediów społecznościowych.

Dodatkowo, zapoznaj się z artykułem Kamili Paradowskiej. Dowiesz się z niego, że samo pisanie nie wystarczy, żeby stworzyć dobry tekst. Kamila świetnie przedstawiła cały proces tworzenia wpisu na blog.

Biznes online


Wirtualne asystentki często pomagają w prowadzeniu biznesów online, dlatego znajomość tego środowiska znacznie ułatwia rozpoczęcie pracy. Znowu, jak się uczyć, to od najlepszych, dlatego na samym początku przesłuchaj wszystkie podcasty Pani Swojego Czasu. Opowiada w nich o prowadzeniu biznesu online od kuchni.

Polecam też śledzić Ewelinę Muc, która niedawno ruszyła ze swoim biznesowym podcastem.

Między innymi o biznesie online uczy Ola Gościniak na swoim kanale na YT.

Prawo


Kiedy już wkręcisz się w wirtualną asystę możesz zadać sobie pytanie, jak to wszystko ogarnąć prawnie. Czy potrzebuję umowy z klientem, czy nie? Co taka umowa powinna zawierać? Odsyłam Cię do specjalisty, Wojtka Wawrzaka z Prakreacji, który wszystko opisał.

Kolejny wpis będzie dotyczył płatnych źródeł wiedzy: książek i kursów z których korzystałam i cały czas korzystam.

Jeśli zastanawiasz się, z jakimi programami będziesz musiała się zapoznać, postanowiłam ułatwić Ci zadanie. Na moim blogu w kategorii narzędzia wirtualnej asystentki umieszczam dokładne instrukcje, jak używać najważniejszych programów i aplikacji. Zapoznaj się z nimi, a na pewno twój start w zawodzie wirtualnej asystentki będzie szybszy.

Dodaj komentarz