You are currently viewing Co robi wirtualna asystentka?

Co robi wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka to stosunkowo nowy zawód w Polsce, o którym wielu ludzi nigdy nie słyszało. Wirtualna asystentka to osoba, która pracuje zdalnie. Pomaga niewielkim przedsiębiorcom w prowadzeniu ich biznesu. Zazwyczaj pracuje dla kilku klientów jednocześnie, ponieważ jej największą zaletą jest to, że pracuje na godziny. Klient może jej potrzebować tylko na 10 godzin pracy w miesiącu. Dzięki temu, że wirtualna asystentka rozlicza się wyłącznie za wykonaną pracę, klient nie musi utrzymywać pracownika w pełnym wymiarze godzin. Kolejną zaletą wirtualnej asystentki jest to, że zazwyczaj posiada szeroki zakres kompetencji. No i wystawia fakturę VAT.

Forma działalności wirtualnej asystentki


Wirtualna asystentka zazwyczaj prowadzi działalność gospodarczą. Dzięki temu wystawia fakturę, a klient może wrzucić jej usługi w koszty. Wiele wirtualnych asystentek, choć nie wszystkie, są VAT-owcami, a więc wystawiają fakturę VAT.

Niektóre asystentki zaczynają, prowadząc działalność nierejestrową. Tutaj jednak jest pewien haczyk. Żeby faktycznie nie płacić ZUS-u, zlecenia które wykonuje asystentka, muszą dać się sklasyfikować jako umowa o dzieło. Stworzenie strony lądowania by przeszło, ale już regularna pomoc w tworzeniu postów na FB kwalifikuje się pod umowę zlecenie. Nie będę wdawać się w szczegóły, mądrzejsi ode mnie pisali o działalności nierejestrowej, odsyłam do artykuły Agnieszki Zalewskiej.

Popularną formą rozliczania, zwłaszcza jeśli pracujemy dla klientów zagranicznych jest Useme. Useme to portal, który za niewielką prowizję wystawia fakturę klientowi. Dzięki temu, wirtualna asystentka nie musi posiadać działalności gospodarczej.

Co robi wirtualna asystentka?


Zakres kompetencji wirtualnych asystentek jest bardzo szeroki. Wirtualne asystentki cały czas się doszkalają. Zanim jednak zacznę wymieniać zadania, których może podjąć się wirtualna asystentka, mam komunikat zarówno dla klientów jak i dla asystentek. Nie ma osoby, która jest ekspertem we wszystkich niżej wymienionych dziedzinach. Każda z nas ma swoją specjalizację, w której czuje się najlepiej. Wirtualne asystentki to osoby wszechstronne, ale nie wszechwiedzące.

Zatem, droga przyszła wirtualna asystentko, nie daj sobie wmówić, że musisz być deweloperem, grafikiem, pisarzem i tłumaczem w jednym.

A Ty, drogi kliencie, pamiętaj że wirtualna asystentka ma pomóc Tobie w rozwoju Twojego biznesu a nie tworzyć go od zera.

Rozważ zatrudnienie większej ilości osób, jeśli chcesz delegować bardzo różne zadania. Często lepiej jest zlecić zadania dwóm ekspertom w swoich dziedzinach (zwłaszcza jeśli rozliczasz się w stawce godzinowej) niż jednej, która zna się na wszystkim tak sobie.

A teraz jedziemy z listą zadań. Pamiętaj, że lista nie jest zamknięta, zadań, które można zlecić, może być znacznie więcej.

Administracja


Wirtualna asystentka często pilnuje kalendarza klienta, zarządza skrzynką mailową, robi research i wprowadza dane do CRM-u.

Obsługa klienta


Funkcja często wykorzystywana w e-commerce. Wirtualna asystentka obsługuje klienta mailowo, telefonicznie, na Facebooku czy Instagramie. Zachęcam Cię do przeczytania mojego wpisu o dobrej obsłudze klienta w niewielkim biznesie online.

Strony internetowe


W dzisiejszych czasach, kiedy wiele biznesów przenosi się do internetu, posiadanie strony www jest absolutną podstawą. Nie każdy potrafi nią zarządzać. Wirtualna asystentka pomoże Ci w administrowaniu stroną postawioną na WordPressie, będzie ją aktualizować, może wprowadzać zmiany, takie jak wymiana banerów reklamowych Twoich produktów. Jeśli blogujesz, asystentka doda wpis, zoptymalizuje go pod SEO i zmniejszy wagę zdjęć, które chcesz do wpisu dodać. Wirtualna asystentka może sprawdzić, które linki na stronie odsyłają do strony z błędem 404 i zmienić je na działające. Asystentka potrafi stworzyć stronę lądowania, a nawet może postawić od zera stronę wizytówkę czy bloga.

Media społecznościowe


Wirtualna asystentka zajmie się planowaniem i dodawaniem postów w mediach społecznościowych. Może zarówno stworzyć treść od zera, jak i planować i dodawać już gotowe treści. Asystentki często zajmują się administracją grup na FB.

Newsletter


Wirtualna asystentka stworzy treść i zaplanuje wysyłkę newslettera. Stworzy formularz zapisu oraz osadzi go na Twojej stronie internetowej. Może też ustawić automatyzację newslettera.

Grafika


Tworzenie prostych grafik do mediów społecznościowych, do newslettera, na stronę internetową to idealne zadanie do oddelegowania wirtualnej asystentce.

Webinary


Webinary to spotkania, wykłady online. Są organizowane na żywo, dzięki czemu twórca może otrzymać natychmiastową informację zwrotną od odbiorców. Widzowie mogą zadawać pytania na czacie. O tym jak czasochłonnym procesem jest stworzenie webinaru świetnie pisze Pani Swojego Czasu. To też doskonała inspiracja, która pokazuje, które zadania mogą zostać zlecone. Więcej o tworzeniu biznesu online w oparciu o webinary znajdziesz tutaj.

Wideo i audio


Wirtualna asystentka bez problemu wykona transkrypcję Twojego podcastu, doda napisy do filmu na YT. Niektóre pomogą Ci nawet w obróbce i montażu.

Copywritting


Jeśli chcesz prowadzić firmowego bloga, ale nie lubisz pisać, może lepiej tę czynność oddelegować? Wirtualna asystentka może napisać tekst według Twoich wytycznych albo może przeprowadzić korektę już napisanego tekstu.

Tłumaczenia


Jeśli asystentka zna język obcy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zajmowała się także tłumaczeniami lub researchem w obcym języku.

Jeśli chcesz zgłębić temat pracy VA i delegowania zadań zdalnym pracownikom bardzo polecam książkę Chrisa Duckera „Virtual Freedom”. Książka jest pisana z perspektywy Amerykanina zlecającego na Filipinach, ale ogrom wskazówek jest uniwersalnych. Z lektury skorzystają zarówno osoby, które chcą zatrudnić wirtualną asystentkę, jak i Ci, którzy zastanawiają się nad taką formą pracy.

W najbliższej przyszłości planuję wpisy o tym, gdzie zdobywać wiedzę, jeśli chcesz zostać wirtualną asystentką. Jeśli temat pracy wirtualnej asystentki Cię interesuje, bardzo zachęcam Cię do zapisu na mój newsletter. Przy okazji zgarniesz listę narzędzi, które warto poznać na początku.

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz